اینکه دقیقا بیت کوین را در چه نوع دسته بندی قرار دهیم خود جای بحث گسترده ای دارد. آیا نوعی ارز، مقیاسی برای ذخیره ارزش، شبکه پرداخت یا کلاس دارایی است؟ به هر حال ما در این مطلب قصد داریم اطلاعات ارزشمندی در خصوص ارز دیجیتال بیتکوین در اختیار شما قرار دهیم.

در حال حاضر بیت کوین نه تنها اولین ارز دیجیتال رمز گذاری شده است بلکه در برابر بیش از ۵۰۰۰ ارز رمزگذاری دیگر نیز به عنوان بهترین شناخته می شود و روزانه بسیاری از رسانه های مالی با اشتیاق فراوان کاهش و یا افزایش قیمت آن را به صورت لحظه ای مورد تحلیل قرار می دهند و بیتکوین را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از آینده مالی جهان در نظر می گیرند.

اگرچه بیت کوین به عنوان ارز دیجیتالی که همیشه دارای نوسانات نفس گیری بوده شناخته می شود اما این امر باعث کاهش محبوبیت این ارز دیجیتال نشده است و بسیاری از سرمایه گذاران مقدار قابل توجهی از نقدینگی خود را به سمت این بازار روانه می کنند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است بر پایه یک سیستم غیر متمرکز که معاملات را در یک دفتر توزیع شده به نام بلاک چین ثبت می کند.

برای استخراج بیت کوین استخراج کنندگان باید گروهی از معاملات به نام بلوک را با استفاده از پردازنده های قدرتمند رایانه ای را حل و اجرا کنند در صورت موفقیت این معاملات بلوک ها به رکورد بلاک چین اضافه می شود و ماینرها و پردازنده های حل کننده معادلات تعداد کمی بیتکوین به عنوان پاداش دریافت می کنند.

کسانی که در بازار بیت کوین حضور دارند می توانند از طریق صرافی های ارز رمز نگاری شده یا همانند آنها توکن بیت کوین خرید و فروش کنند.

 

بیت کوین چگونه کار می کند؟

بیت کوین در واقع شبکه ای است که با پروتکل معروف به زنجیره کار می کند که می توانید در بستر آن بدون نیاز به حضور شخص یا نهاد واسطه ای مانند بانک، اقدام به خرید و فروش و یا مبادله کنید. ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) خالق بیتکوین است که در ابتدا نیاز به ” یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات رمز نگاری به جای اعتماد” را تعریف کرد.

هر معامله بیت کوین که تاکنون صورت پذیرفته در یک دفتر عمومی برای همه قابل دسترسی است و جعل و معکوس کردن این دفتر تا حدودی غیر ممکن است. بیت کوین به دلیل ماهیت غیرمتمرکز خود توسط هیچ دولت یا نهادی قابل پیگیری و پشتیبانی نیست و هیچ عامل تضمین کننده برای ثبات این ارز دیجیتال در سطح بازار مالی نمی توان معرفی کرد.

بیت کوین چیست

بیشتر بخوانید: پرایس اکشن

اما بلاک چین چیست؟

بلاک چین مجموعه ای از داده های به هم متصل شده است که از واحد هایی به نام بلوک ساخته شده است و هر بلوک شامل اطلاعاتی درباره هر معامله، از جمله تاریخ و زمان، ارزش کل، خریدار و فروشنده و کد شناسایی منحصر به فرد برای هر مبادله است. ورودی ها به ترتیب زمانی با هم رشته شده و یک زنجیره دیجیتالی از بلوک ایجاد می کنند.

استیسی هریس، مشاور Pelicoin در شبکه های خود پرداز ارزهای رمزنگاری شده می گوید” هنگامی که یک بلوک به زنجیره بلوک اضافه شود هر کسی که مایل باشد می تواند آن را مشاهده کند زیرا به عنوان یک دفتر عمومی معاملات ارزهای رمز نگاری شده عمل می کند”.

بلاک چین غیرمتمرکز است به این معنی که هیچ کس مالک آن نیست اما هر کسی می تواند به آن پیوند داشته باشد و نسخه های موجود در آن را به روز کند.

اگرچه شاید این طرز فکر که هر کسی می تواند آن را به روز کند نگران کننده به نظر برسد اما در واقع این امر اعتماد و افزایش امنیت بیتکوین را در پی دارد. برای اینکه بلاک تراکنش به بلاک چین بیت کوین اضافه شود باید توسط اکثر دارندگان بیت کوین تایید شود و کدهای منحصر به فردی که برای شناسایی کیف پول و معاملات کاربران استفاده می شود باید با الگوی رمز گذاری صحیح مطابقت داشته باشد.

این کدها اعداد طولانی و تصادفی هستند و تولید آنها به نحوی است که جعل آن تقریبا غیرممکن است و مثال جالبی که برای آن زده اند اینطور است که شما در  قرعه کشی ها شرکت کنید و نود هزار بار پشت سر هم شما برنده باشید.

بیشتر بخوانید: ثبت نام در آلپاری

اما چه چیزی باعث محبوبیت بیت کوین شده است؟

آنتون موزگوی (Anton Mozgovoy)، بنیانگذار شرکت خدمات مالی و دیجیتال Holyheld می گوید ” دلیل ارزش داشتن یک پول و یا یک ارز در این است که ما به عنوان مردم تصمیم گرفته ایم به آن ارز بها بدهیم تا جایی که ارزشی برابر طلا داشته باشد”.

از زمان عرضه عمومی بیت کوین در سال ۲۰۰۹، قیمت آن به طور چشمگیری افزایش یافته است. زمانی قیمت آن زیر ۵ دلار فروخته می شد ولی هم اکنون قیمتی بالای ۵۰ هزار دلار دارد. از آنجایی که عرضه بیت کوین تنها به ۲۱ میلیون توکن محدود شده است بسیاری انتظار جهش قیمتی بیتکوین را دارند که با گذشت زمان به تدریج در حال وقوع است.

از این رو بسیاری از سرمایه گزاران کلان، بیت کوین را طلای دیجیتال نام گذاری کرده اند که می تواند در برابر نوسانات بازار مالی سرمایه های آنها را محافظت نماید.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *